Ефективни паралелни алгоритми за големи изчислителни задачи
Относно проектът
Този проект беше подаден за финансиране от Фонд научни изследвания за конкурса финансиране на научни изследвания през 2014 в приоритетна област - информационни и комуникационни технологии, в т.ч. изследвания в областта на математиката.
Проектът беше официално одобрен за финансиране през 2014 година с продължителност от 24 месеца, фокусирайки на фундаментални изследвания. Основните цели на проекта са:
Цел 1
Разработване и изучаване на МК методи с подобрена скорост на сходимост
Цел 2
Реализиране и изучаване на ефективността на разработените алгоритми върху съвременни компютърни архитектури - Грид инфраструктури и високопроизводителни компютри
Цел 3
Разработване на нов ефективен апарат за анализ на чувствителността на големи математически модели
Цел 4
Изчислителна геометрия на полиномите
Работни пакети и техните ръководители
Основната цел на проекта е разработване на ефективни методи и паралелни алгоритми за големи модели. Ние планираме да приложим разработения апарат в три актуални направления: Моделиране на пренос на замърсители във въздуха, квантово транспорт в наноструктури и оптимизационни задачи за индустриални технологии.
Основната част от изследванията ще бъде фокусирана върху разработването на паралелни МК алгоритми с подобрена скорост на сходимост за провеждане на анализ на чувствителността. Използването на съществуващия суперкомпютър IBM BlueGene/P, както и на грид-инфраструктурите, изградени в няколко последователни фази на проектите AComIn, EGEE и SEE-GRID, е важно условие зауспеха на проекта.
- Модерни Монте Карло числени методи (проф. Иван Димов)
- Вигнеров Монте Карло подход към моделиране на квантови явления (Доц. д-р Жан Мишел Селие)
- Изчислитела геометрия на полиномите (акад. Благовест Сендов)
- Съвременни числени методи (проф. Любен Вълков)
- Стохастични алгоритми за оптимизационни задачи (Доц. д-р Стефка Фиданова)
- Анализ на чувствителността на големи изчислители екологични задачи (Доц. д-р Цветан Остромски)